
Între 15 și 17 august 2025, litoralul românesc intră în cel mai profitabil weekend al sezonului estival, generat de minivacanța de Sfânta Maria. Estimările indică peste 140.000 de turiști, care vor aduce încasări semnificative industriei ospitalității, chiar dacă cifra este mai mică decât cea din 2024, când au fost peste 220.000 de vizitatori. Stațiunile Mamaia, Eforie Nord, Neptun, Venus și Costinești vor concentra cea mai mare parte a fluxului de clienți și implicit a veniturilor.
Cererea pe segmentul turismului de vară a crescut cu 5–10% în ultimele două săptămâni, ceea ce a permis operatorilor să practice tarife cu 10–15% mai mari față de anul trecut. Prețul mediu pentru o cameră dublă cu mic dejun, la un hotel de 3 stele, se situează la aproximativ 450 lei/noapte, însă în topul vânzărilor se regăsesc și pachete last minute. Doar 5% din rezervări au fost achitate cu vouchere de vacanță, pondere redusă ce confirmă orientarea turiștilor spre plăți directe și oferte dinamice.
Pe 15 august, evenimentele dedicate Zilei Marinei Române și aniversarea a 115 ani ai Cazinoului din Constanța vor reprezenta un vector suplimentar de atracție, cu efect direct asupra ocupării și consumului în hoteluri, restaurante și servicii conexe. În Delta Dunării, gradul de ocupare a atins deja plafonul maxim, iar evenimentele Zilelor Orașului Sulina asigură un plus de circulație turistică în zonă.
„Sfânta Maria este momentul de vârf al sezonului estival, iar Riviera Românească rămâne destinația preferată a românilor. Ofertele variază pentru toate buzunarele, însă cei care au rezervat din timp au tras lozul câștigător”, a declarat Ovidiu Oprea, PR & Comunicare BIBI Touroperator, subliniind că pentru agenții și hotelieri această perioadă poate reprezenta 15–20% din cifra de afaceri a sezonului.
Be the first to comment