Cushman & Wakefield Echinox: Anna Maria Mazaraki, un cunoscut brad de bijuterii din Grecia, a intrat pe piața românească cu un prim magazin în ParkLake Shopping Center, București

Dana Radoveneanu. FOTO Ecchinox

Anna Maria Mazaraki, cunoscut designer grec de bijuterii, deschide primul său magazin în România, în ParkLake Shopping Center din București, proiect dezvoltat de Sonae Sierra. Tranzacția a fost intermediată de compania de consultanță imobiliară Cushman & Wakefield Echinox.

AMM a intrat în acest an în România, prima locație fiind o unitate de tip insulă într-unul dintre cele  mai mari centre comerciale din București. Magazinul din ParkLake este primul magazin deschis de retailerul grec pe piața locală.

Dana Radoveneanu, Head of Retail Agency, Cushman & Wakefield Echinox: „România continuă să atragă branduri de top și investitori, demonstrând o apetență tot mai crescută pentru spațiile comerciale de calitate. Deschiderea primului magazin Anna Maria Mazaraki în ParkLake Shopping Center confirmă cererea puternică pentru concepte inovatoare și locații premium, capabile să ofere o experiență excepțională clienților și să susțină o creștere sustenabilă a afacerii.

Potrivit celui mai recent raport Romania Retail Snapshot 2025, care a analizat rezultatele financiare a 123 de retaileri din 13 segmente, vânzările din marile rețele de retail au crescut cu 7,1% anul trecut. În mod special, sectorul bijuteriilor a înregistrat o creștere robustă de aproape 12%, reflectând un interes și o încredere tot mai mari ale consumatorilor pentru experiențe premium de shopping.

România este a doua piață internațională pe care Anna Maria Mazaraki este prezentă, compania având până acum magazine doar în Grecia și Cipru. Colecțiile AMM sunt create intern, în colaborare cu producători greci și internaționali, asigurând unicitate, flexibilitate și independență creativă.

Anna Maria Mazaraki, CEO și Director Creativ AMM: „Prin intrarea pe piața din România, ne dorim să aducem estetica grecească autentică prin bijuterii de tip Affordable Luxury, create să fie purtate zi de zi, urmând cele mai noi tendințe. Începând cu magazinele din AFI Cotroceni și ParkLake, ne propunem să ne extindem în cele mai mari centre comerciale din București, astfel încât să fim mereu aproape de clienți, atât ca locație, cât și ca preț.”

Anna Maria Mazaraki este un brand de familie specializat în bijuterii și accesorii fashion, dedicate femeilor și menite să aducă strălucire în fiecare zi. Inspirate de lumina, culorile și spiritul Greciei, colecțiile combină luxul accesibil cu o conexiune emoțională și designuri actuale – create pentru a oferi o stare de bine.

Compania operează 44 de puncte de vânzare: 28 de magazine în Grecia, 5 în Cipru, 8 magazine duty-free în aeroporturile grecești, 2 magazine pe vase de croazieră și un magazin online. Anna Maria Mazaraki este o afacere solidă, complet autofinanțată, având peste 180 de angajați și funcționând cu transparență, încredere și stabilitate pe termen lung.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției, companiei sau agenției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația BizPLUS.ro, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe bizplus.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*